bannerbannerbannerbannerbannerbannerbanner

Vodné chladenie

 Stále častejšie sa stretávame s počítačmi, ktoré sú chladené vodným chladením. Vodné chladenie kráča rukou v ruke s pretaktovaním (overclockingom), ktoré násobne zvyšuje požiadavky na chladenie jednotlivých komponentov počítača. Prečo sa stalo vodné chladenie obľúbeným medzi užívateľmi, z čoho sa skladá, aké sú jeho výhody a nevýhody si vysvetlíme v detailnom, ale nie zbytočne zložitom článku.
Prečo vodné chladenie?

V podstate sú tri hlavné dôvody, prečo môže užívateľ siahnuť po vodnom chladení:

Vysoký chladiaci výkon - výkon vodného chladenia sa diametrálne líši od ostatných typov chladenia ako napr. chladenie vzduchom. Prináša oveľa lepší výkon pri pretaktovaní komponentov. Tak ako aj inde aj tu však platí pravidlo, že nie všetky vodné sety, súčiastky sú výkonom diametrálne odlišné od vzduchového - platí tu nepísane pravidlo "lacné vodné chladenie s nízkym výkonom sa rovná TOP výkonnemu vzdušnému chladeniu".


 Tichá prevádzka - vodné chladenie prináša naozaj tichú až nepočuteľnú prevádzku, pričom sa výkonom aj pri tejto tichej prevádzke vzďaľuje tichým počítačom chladeným vzduchom.
Estetická a dizajnová stránka - správne zostavené PC s vodným chladením vie dokonale doplniť vašu miestnosť, alebo kanceláriu.

 

 

Z čoho sa skladá vodné chladenie a ako pracuje?

Typické vodné chladenie sa skladá z nasledujúcich komponentov:

    Vodné Bloky na cpu, vga, ram, hdd, chipset, mosfety a iné
    Šrúbenia, alebo aj fittingy
    Hadice
    Čerpadlo, alebo aj vodná pumpa
    Radiátor
    Expanzná nádoba

 

 Bežný popis práce vodného chladenia je nasledujúci: vodné bloky odoberaju teplo z komponentov a odovzdávajú ho vode. Vodná pumpa v okruhu ženie ohriatu vodu do radiátora, kde sa voda následne ochladí a putuje ďalej do expanznej nádoby. Tento proces sa neustále dookola opakuje. Teplo môžeme pri dostatočnej dĺžke hadíc a silnej pumpe odvádzať úplne mimo skrinky, dokonca mimo miestnosť PC.

 
Výber a nákup komponentov vodného chladenia

Okrem samostatných komponentov vodného chladenia je možné na trhu kúpiť ešte "všetko v jednom" teda "all in one" riešenia. Hlavne na eBay môžete naraziť na lacné, čínske sety vodného chladenia, ktoré majú nízky výkon (nižší ako výkonné, vzdušné chladenia), trpia vysokým percentom porúch a ich kvalita je veľmi nízka.

 Na trhu sa nachádzajú aj all in one riešenia - vodné sety ako napr. Corsair H50, Asetek, ktoré sa od setov renomovaných spoločností líšia diametrálne nielen výkonom a kvalitou prevedenia, ale aj výdržou.

Ideálnym riešením je teda si poskladať vodné chladenie z jednotlivých komponentov od renomovaných výrobcov vodného chladenia (EK Waterblocks, Koolance, Aqua Computer, XSPC, Watercool, Swiftech..).

 

 Na trhu nájdete veľké množstvo vodných blokov procesorov, ktoré sa líšia výkonom, prevedením, kvalitou a tiež príslušenstvom (niektoré bloky nemajú v balení backplate napr.). Ich cena sa pohybuje od 35€ do 120€, pričom výkon bežného, kvalitného, vodného bloku od toho najlepšieho v TOP triede sa môže líšíť v hodnote až 10C celzia. Všeobecne sa nedoporučujú vodné bloky v plexi prevedení, pretože pri silnejšom než povolenom dotiahnutí zvyknú praskať. Odporúčajú sa výhradne medené vodné bloky, ktoré sa v poslednom čase aj niklujú. Poniklované, medené bloky vyzerajú krajšie a okrem tejto vlastnosti zabraňujú klasickej patine, ktorá sa chytá po čase na medených povrchoch čisto medených vodných blokov. Medené vodné bloky sú doplnené Top-om teda vrchnou časťou, ktorá je vyrobená z plexi, POM-Acetal-u, alebo rovnako tiež z medi.

Fotogalerie

Galeria
PC-KLINIKA

Aktuálna súťaž

Sledujte našu Facebook stránku
a zapojte sa do súťaže
Copyright © 2013 PC-KLINIKA, s.r.o. - servis, správa a predaj výpočtovej techniky | Created by CREAS